Kedvcsináló

A Balaton legnagyobb művészeti kerti partija, az Artplacc szerdán nyit. Vasárnapig várja a képzőművészet és a dizájn kedvelőit a tihanyi révnél.

Az Artplacc már összművészeti fesztivál, két fő lábbal, a képzőművészettel és a dizájnnal. Évekkel ezelőtt egy villámgyorsan összepakolt, vízparti mini art fairként indult. Egy nagy kiállítóhelyszínen (fehér sátorban) álfalas blokkok álltak, és minden egyes standot egy-egy pesti galéria foglalt el. A flipflop papucsos hangulat jól működött, a nyaraló kortárs színtér mindig tiszteletét tette, jöttek a szponzorok és a fesztiválprogram. Csak épp az eladás nem ment túl jól. Hiába, a magyar kortárs műtárgypiac még Pesten is akadozik, a tihanyi biopiac zsíros közönsége pedig csak termelői kolbászt pakolt a sportkocsi hátsó ülésére, műtárgyat kevésbé.

„A vásár helyett – mondja Kaplár F. Tina, az Artplacc egyik főszervezője – most egyéni kiállításokat rendezünk művészeknek. Korban behatároltuk a részvevőket, igyekeztünk a legfiatalabbakat megszólítani, a 35 év alattiakat.” Valami azért maradt az art fair műfajból is: „Ha a művésznek van galériás képviselője, akkor az ő neve is fel van tüntetve, például Fátyol Viola a Faur Zsófiéktól vagy Klenyánszki Csilla a Trapéztól.” (Természetesen az Artkartell kiadója is jelen lesz, a Partizán Műterem és Galériából válogatott művészekkel.)

Az volt a cél, hogy a munkák

reagáljanak arra a helyzetre,

hogy nem egy múzeumban

vagy egy budapesti galériában

vannak, hanem itt

a part menti lugasokban,

az erdő szélén.

A kurátorszcéna fiatal üdvöskéje, Német Szilvi hívta meg az Artplaccra a kiállító művészeket. „Főként objekteket és installációkat válogattam össze” – mondja. „Az volt a cél, hogy a munkák reagáljanak arra a helyzetre, hogy nem egy múzeumban vagy egy budapesti galériában vannak, hanem itt a part menti lugasokban, az erdő szélén. Olyan műveket gyűjtöttem, amik a tárgyalkotás irányába mennek el, vagy kifejezetten ide készültek. Sokféle anyaghasználat, durva léptékváltások, minőségbeli skálázás.” Hogy ez mit jelent? Bizarr szobrokat, okos textileket és porcelán protéziseket, paraffin fagylalt balesettel és a nagy digitális kékséggel. Illetve egy művészettörténeti nyomozással: Gosztola Kitti egy krimi kockáit villantja fel, ahol a főszereplő Vaszary János, aki 1928-ban festett egy nagy pannósorozatot a tihanyi Limnológiai Intézet számára. Ez később eltűnt, rajta az elcsatolt Adria élővilágával...

Minden rendezvény lent található a parton, a félsziget csücskén, a tihanyi kompállomás mellett, egy parkosított részen, több egymás melletti sátorban. A képzőművészet két kétszáz négyzetméteres helyet foglal el, de a dizájnnak is van egy nagy külön sátra. A Deák 17 Galéria kapott egy saját helyszínt Talajfogás című gördeszkás kiállításuk bemutatására. A társművészetek esti eseményként szerepelnek, van irodalmi, színházas, filmes és zenei program is. És természetesen a gasztronómia idén is fontos kiegészítője a művészeti eseményeknek. (Programfüzet itt.)

„Továbbra is fontosnak tartjuk – mondja Kaplár –, hogy a kiállító művészek (vagy a galériásuk) a helyszínen legyenek és akár foglalkozásokat is tartsanak. Például a Secco&Fresh.ko építi a művészi karrierépítés iránti megértést egy életnagyságú társasjátékkal, a Szövetség ’39 pedig betont önt.”

Több mint ötven tétel kerül árverésre,

mindenféle árfekvésben,

a pár tízezer forinttól

a közel félmilliós összegig.

Plusz ráadásként szombat este képzőművészeti és dizájn-aukció várja a közönséget. „Több mint ötven tétel kerül árverésre – mondja az árverést szervező Szabó Tamás –, mindenféle árfekvésben, a pár tízezer forinttól a közel félmilliós összegig. Az átlagár százezer forint körül mozog. A koncepció a kiállításokhoz igazodik, a bemutatott művészektől egy vagy kettő mű kerül be az árverésre. Ezeket csak itt lehet majd megszerezni. Vagyis egy alkotó négy-öt kiállított műve közül párat a helyszínen lehet megvásárolni, párat pedig csak az árverésen, bár ki van állítva.”

Az anyag olyan fiatalos és progresszív, amit magyar kortárs árverésen nem nagyon lehet tapasztalni. Ahogy Szabó Tamástól megtudtuk, a jutalékok a sztenderdeket követik: „A leütési ár 20%-át kapja meg a beadótól az Artplacc mint szervező, így a művészhez (és a galériásához) került az összeg 80%-a. Illetve még 15%-ot ki kell a vásárolónak fizetni a leütési ár után aukciós jutalékként.”

Az árverés alatt ingyen be lehet bejönni az Artplaccra, de utána már csak jegyvásárlással lehet tovább nézelődni.

Artplacc, Tihany
2015. július 22–26.

— Rieder Gábor

2015. július 21., kedd 15:45
kapcsolódó cikkek
  • Balaton 8 óra 15 perc

    Balaton 8 óra 15 perc, Weiler Péter festőművész és Bartha Dóra fotóművész közös kiállítása // Kultkikötő, Balatonboglár

  • SOSO + new wave

    Sóskuti Tibor / New Wave Icons / Art+Text Budapest

  • Emlékek tava

    Balatoni emlékmozaikok. Aki már unja a part mentén fröcsögő Nivea illatát, annak idén nyáron kötelező ellátogatnia a szentbékkállai Pegazusba!

ajánló

Kevés vagy sok, csendes vagy zajos

Emlékezni végül mindegyikre jólesik. Turi Lilla Amire emlékszem című képeskönyve által inspirált tárlat nyílt a KÉPEZŐ Galériában. 

támogatók