Batthyány deluxe

Kiállítás az art deco arisztokrata festőfejedelmének képeiből. Az egykor volt dekadencia találkozása a mai giccsszűrővel: Szombat Éva fotóriportja a művészről és csodálóiról.

A Kieselbach Galéria kiállítást rendezett a rendszerváltás után újra felfedezett arisztokrata festő, gróf Batthyány Gyula képeiből. Egymás felett sorakoznak a vibráló, sikamlós, reprezentatív festmények, tömény zsúfoltságban, dekadens budoárerotikát lehelő arany és vörös falak között. Csúcsra járatott art deco luxus és melegesztétika, a leggazdagabbak elit klubjából.

Az igazi remekmű

mindig könnyed

Az Artkartell a boldogságmámorban úszó giccsmennyország tolmácsát, Szombat Évát nyerte meg a kiállítás dokumentálására. Rendhagyó fotógaléria szőnyegpadlóval, nézelődőkkel és persze festményekkel:

Kép és nézője (részlet a Gróf Batthyány Gyula – Képek egy eltűnt világból című kiállításból, Kieselbach Galéria, 2015)

© fotó: Szombat Éva

Batthyány Gyula művészetének megítélése nem ízlés kérdése. Ekkora vizuális erő, ilyen komponáló- és rajzkészség, ennyire önálló világ mellett nem lehet elmenni elismerő szó nélkül, fensőbbségesen legyintve egyet a hazai műtörténeti kánon könnyen betanulható formuláira hivatkozva.” (Kieselbach Tamás az új Batthyány-kötet előszavában)

A digitális kurátor (Molnos Péter) képelemzést tart (részlet a Gróf Batthyány Gyula – Képek egy eltűnt világból című kiállításból, Kieselbach Galéria, 2015)

© fotó: Szombat Éva

A digitális képelemzés tárgya: a Széchenyi nagysága előtt tisztelgő festmény (részlet a Gróf Batthyány Gyula – Képek egy eltűnt világból című kiállításból, Kieselbach Galéria, 2015)

© fotó: Szombat Éva

Pihe-puha tálalás (részlet a Gróf Batthyány Gyula – Képek egy eltűnt világból című kiállításból, Kieselbach Galéria, 2015)

© fotó: Szombat Éva

Könnyekről, verejtékről beszélnek, mint a művészi munka szükségképpeni kellékeiről. Ezt nem osztom. A szép megrögzítése, az aesthetikus gyönyör megvalósítása a művész célja. Ezeknek elérésében pedig, ha fárad és szenved is, látszatja ne legyen. A kínlódás, a vergődés nyomai a művészi munkán elveszik annak hímporát. Az igazi remekmű mindig könnyed.
Könnyűszerrel, de biztos készséggel megjeleníteni a lét napos szépségeit: ez művészi ideálom. A bánat, a nyomorúság, minden, ami leverő és rosszuleső, nem valók megörökítésre. Legyen a képzőművész az emberiség kiválasztottja, ki csak szépet, színeset, gazdagot, illatosat látja.” (Batthyány Gyula ars poétikája 1914-ből)

Részlet a Gróf Batthyány Gyula – Képek egy eltűnt világból című kiállításból, Kieselbach Galéria, 2015

© fotó: Szombat Éva

Sokszor vitatkoztam már Batthyány Gyula művészetéről. Érveltem mellette, s közben arra gondoltam, milyen jó volna, ha már ott tartanánk, hogy gyengeségeire, hibáira kellene felhívni a figyelmet. De még messze vagyunk ettől a pillanattól, mert Batthyány is messze van attól a presztízstől, melyet megérdemel.” (Kieselbach Tamás egy régebbi Batthyány-kötet előszavában)

Részlet a Gróf Batthyány Gyula – Képek egy eltűnt világból című kiállításból, Kieselbach Galéria, 2015

© fotó: Szombat Éva

A mai szépségideál a magas, vékony, már a fiúhoz hasonló nő. (…) A sovány nő divatját lelki motívumokkal is lehet magyarázni – a sovány, fiús alakú nő önkéntelenül is jópajtás benyomását kelti. (…) A fiús, fölöslegmentes, kisportolt női testek olyan magas kultúrát sugároznak ki magukból, olyan távolodást a nő, mint préda fogalomtól, hogy csak nagyon kifinomodott szépérzékű emberben keltenek erotikus vágyat.” (dr. Gyenes Rózsa: Gróf Batthyány Gyula szenzációs nyilatkozata a művész és a nő viszonyáról. Délibáb, 1932. június 25.)

Részlet a Gróf Batthyány Gyula – Képek egy eltűnt világból című kiállításból, Kieselbach Galéria, 2015

© fotó: Szombat Éva

Részlet a Gróf Batthyány Gyula – Képek egy eltűnt világból című kiállításból, Kieselbach Galéria, 2015

© fotó: Szombat Éva

Fiatalkori önarckép ellenfényben (részlet a Gróf Batthyány Gyula – Képek egy eltűnt világból című kiállításból, Kieselbach Galéria, 2015)

© fotó: Szombat Éva

Az arisztokratának mindig s mindenben a szépséget kell szolgálnia.” (Batthyány Gyula 1943-as interjújából)

Látogató a képek között (részlet a Gróf Batthyány Gyula – Képek egy eltűnt világból című kiállításból, Kieselbach Galéria, 2015)

© fotó: Szombat Éva

A technika ördöge (részlet a Gróf Batthyány Gyula – Képek egy eltűnt világból című kiállításból, Kieselbach Galéria, 2015)

© fotó: Szombat Éva

— Rieder Gábor

2015. április 06., hétfő 19:19
kapcsolódó cikkek
  • Bikacsók

    Dallos Ádám / A bika csókja / Artkartell projectspace

  • Barta csavar

    Egy századközepi szürrealista absztrakt szobrász különös élete és csodálatos munkássága. Barta Lajos a Kiscelli Múzeumban.

  • Gilbert & George

    Ellenállás, kívülállás, meghökkentés, provokáció. És bűnbakok. Marton Éva beszélgetett a nagyszabású kortárs kiállításról a Ludwig Múzeum szakmai igazgatóhelyettesével, Szipőcs Krisztinával.

ajánló

A fólia illúziója // Interjú Rónai Viktorral

Miként lehet egy falat lélegzetvételhez juttatni? Egyáltalán hogyan értelmezi Rónai Viktor Engedjük lélegezni a falat? című metaforikus kiállítását? Az alkotóval Takáts Fábián beszélgetett. 

támogatók